Uslovi za penziju u Srbiji

Uslovi za penziju u Srbiji

Uslovi za porodičnu penziju

Članovi porodice umrlog osiguranika mogu da ostvare pravo na porodičnu penziju. Kako bi ostvarili pravo, potrebno je da su ispunjeni i uslovi na strani umrlog osiguranika, kao i uslovi na strani člana porodice.

Visina porodične penzije određuje se prema broju članova porodice koji je koriste. Jednom članu pripada 70% od penzije umrlog, dva člana će primati 80%, tri člana 90%, dok 100% penzije umrlog pripada za 4 ili više korisnika porodične penzije.

Uslovi na strani osiguranika

Kako bi se ostvarilo pravo na porodičnu penziju, potrebno je da je osiguranik prethodno koristio starosnu, ili invalidsku penziju, ili da je navršio najmanje 5 godina staža osiguranja. Ukoliko ovaj uslov nije ispunjen, proverava se da li je ispunjen neki od uslova za invalidsku penziju. To znači da je za osiguranike mlađe od 30 godina, dovoljan i staž u kraćem trajanju. Detaljnije smo o tome već pisali u delu o pravu na invalidsku penziju.

U slučaju da je smrt nastupila kao posledica povrede na radu, ili profesionalnog oboljenja, porodična penzija može da se ostvari bez obzira na trajanje staža umrlog.

Supružnik i vanbračni partner

Udovica umrlog stiče pravo na porodičnu penziju, ako je do njegove smrti navršila 53 godine života. Takođe pravo može da ostvari i ako je do smrti supruga, ili u roku od jedne godine nakon smrti, postala potpuno nesposobna za rad.

Ukoliko je iza supružnika ostalo jedno, ili više dece koja imaju pravo na porodičnu penziju, udova može i sama da koristi penziju uz decu. Uslov je da prema njima obavlja roditeljsku dužnost. Ukoliko u toku trajanja prava postane potpuno nesposobna za rad, udovica zadržava pravo na penziju i nakon što deca prestanu da je koriste, sve dok nesposobnost postoji.

Udovica koja nije navršila 53 godine života do dana smrti supruga, ali je navršila 45 godina, stiče pravo na porodičnu penziju na 53. rođendan. Isto važi i za slučaj kada udovica koristi pravo uz decu. Ako za vreme trajanja takvog prava navrši 45 godina, može da ostvari pravo kada napuni 53. A ako napuni 53 godine dok koristi penziju uz decu, pravo zadržava trajno.

Udovac stiče pravo na porodičnu penziju ako je do smrti supruge navršio 58 godina života. Pravo stiče i ako je pre njene smrti, ili u roku od godinu dana nakon smrti postao potpuno nesposoban za rad.

Slično udovici, i udovac može pravo na porodičnu penziju da koristi uz jedno, ili više dece koja to pravo koriste ukoliko obavlja roditeljsku dužnost. U slučaju nastanka invalidnosti dok to pravo traje, on može da nastavi da koristi porodičnu penziju sve dok traje gubitak sposobnosti za rad.

Takođe pravo na penziju može da zadrži i udovac koji je napunio 58 godina života za vreme korišćenja prava uz decu.

Razvedeni i vanbračni partneri

Pravo pripada i razvedenom bračnom drugu, ukoliko je presudom utvrđeno pravo na izdržavanje.

Sve navedeno važi i za vanbračne supružnike, uz napomenu da se činjenica postojanja vanbračne zajednice dokazuje u vanparničnom postupku. Ovaj postupak pokreće zainteresovano lice, odnosno ne pokreće se po službenoj dužnosti.

Podnesite zahtev i kada ne želite da koristite pravo

Važno je napomenuti da preživeli supružnik treba da podnese zahtev za porodičnu penziju uz decu i u slučaju da to pravo ne planira da koristi, iz bilo kog razloga. Najčešće supružnici koji rade podnose zahtev za penziju samo za decu, ali ne i za sebe. Višegodišnja je praksa da se primenjuje prezumpcija da je zahtev bio podnet. Ovo se radi i cilju da supružnici koji nemaju dovoljno godina života u vreme smrti osiguranika mogu da ostvare to pravo ako su dovoljno godina navršili dok su deca koristila pravo. Ipak, kako propisi ne navode izričito ovakvo pravo, a pravna shvatanja mogu i da se promene, naša je sugestija da se zahtev podnese. U rešenju o pravu će tada stajati da pravo na penziju ima i supružnik, ali da se ta penzija neće isplaćivati.

Jedino ako ste baš potpuno sigurni da nećete koristiti pravo na porodičnu penziju u budućnosti, ili imate dovoljno godina života da to pravo svakako možete da steknete nezavisno od dece, onda nije neophodno podnositi zahtev pre dana kada pravo zaista želite da ostvarite.

Most na Adi, Beograd

Deca umrlog, unučad, braća i sestre, kao i izdržavana deca

Deca imaju pravo na porodičnu penziju po smrti osiguranika, roditelja. Nije od značaja da li su rođena u braku, ili van njega, ili su usvojena. Takođe pravo imaju i pastorci koju je umrli izgdržavao. Uz decu, pravo na porodičnu penziju mogu da steknu i unučad, braća i sestre. Takođe, pravo na porodičnu penziju mogu da imaju i druga deca koju je umrli izdržavao.

Deca do 15 godina života pravo mogu da koriste bez obzira na to da li se školuju. Nakon ovih godina, penzija može da se produži do 20 godina života uz pohađanje srednje škole. Deca koja studiraju, pravo mogu da koriste do 26 godina života.

Pravo može da ostvari i koristi dete kome je do 15. godine života nastala nesposobnost za samostalan život i rad. I u slučaju da je nesposobnost nastala između 15. rođendana i dana smrti osiguranika, pravo može da se ostvari. U tom slučaju, potrebno je dokazati da je preminuli izdržavao dete do dana smrti.

Porodična penzija može i da se produži iznad godina života propisanih u slučaju školovanja, ukoliko je zbog bolesti školovanje bilo prekinuto. Pravo se produžava najviše za onoliko vremena koliko je zbog bolesti izgubljeno. Pravo može da se produži i ako je školovanje prekinuto zbog služenja vojnog roka, ali najduže do 27. godine života.

Dopunski uslovi

Deca kod kojih je utvrđen nesposobnost za samostalan život i rad mogu da ostvare pravo i u slučaju da se zaposle, ili obavljaju samostalnu delatnost. U toj situaciji, pravo na porodičnu penziju se ostvaruje po prestanku tog osiguranja.

Za braću, sestre i izdržavanu decu, uslov je izdržavanje od strane pokojnika, ali je neophodno i da ti srodnici nemaju roditelje koji bi imali obavezu izdržavanja, ili su jedan, ili oba roditelja potpuno nesposobni za rad.

Penzija po smrti oba roditelja

U slučaju smrti oba roditelja, deca imaju pravo da im se penzija odredi od oba osiguranika. Tada se dobija jedna penzija čiji je iznos zbir pojedinačnih penzija iza smrti svakog roditelja posebno. Ograničenje je da ova penzija ne može da pređe zakonom propisan maksimalan iznos penzije.

Divčibare avion

Roditelji (otac i majka, očuh i maćeha, usvojioci)

Članovi porodice iz ove grupe mogu da ostvare pravo na porodičnu penziju ako su potpuno nesposobni za rad, ako imaju 65 godina (muškarac), odnosno 60 godina (žena) i ako ih je osiguranik izdržavao do svoje smrti.

Braća i sestre, roditelji i druga izdržavana deca su članovi šire porodice i oni imaju pravo na porodičnu penziju samo u slučaju da nema članova uže porodice. Ako postoje članovi uže porodice koji koriste pravo, onda članovi šire porodice mogu da dobiju porodičnu penziju samo do iznosa koji preostaje do 100% penzije pokojnog.

Na primer, ako pravo na porodičnu penziju imaju udovica i dvoje dece, njima pripada 90% penzije koju bi primao umrli. Ako bi pravo imao i neko od roditelja umrlog, njemu bi pripadalo samo 10% penzije umrlog, koliko je preostalo do punog iznosa.

Dodatne informacije

Uslov za ostvarivanje prava na starosnu i invalidsku penziju je prestanak osiguranja. Kod invalidske penzije ovaj uslov važi bez izuzetaka, dok su kod prava na starosnu penziju izuzeti preduzetnici. Dakle, osiguranici samostalnih delatnosti koji imaju preduzetničku radnju, ili obavljaju neku od delatnosti koje su pravno izjednačene (taksisti, advokati i sl.) mogu pravo na penziju da ostvare i bez prekida u radu. Ista mogućnost pripada i izabranim, imenovanim, ili postavljenim licima, kao i licima koja su hranitelji.

Međutim, u slučaju da neko od ovih lica želi da podnese zahtev za ponovno određivanje penzije, nakon što navrši godinu, ili više staža nakon penzionisanja, ovaj izuzetak ne važi. Za ponovno određivanje penzije neophodan je prestanak osiguranja i to važi za sve.

Pravo na penziju može da se koristi u zemlji, ili u inostranstvu. Isplata se redovno vrši u svim državama sa kojima je zaključen sporazum o socijalnom osiguranju, a za ostale države se primenjuje sistem reciprociteta.

Nisu sva prava raspoloživa i u inostranstvu

Međutim, kod isplate novčanih naknada (telesno oštećenje i pomoć i nega drugog lica) situacija je drugačija. U slučaju preseljenja u inostranstvo, potrebno je konsultovati Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje. Pojedini sporazumi uređuju ovo pitanje na takav način da se isplata vrši samo u zemlji koja je utvrdila pravo. Na primer, prema svim sporazumima koje Srbija ima sa državama sa područja Jugoslavije novčane naknade se ne isplaćuju korisniku koji živi u inostranstvu.

Pravo na najniži iznos penzije, odnosno garantovani iznos isplaćuje se samo korisnicima koji žive u Srbiji. U slučaju preseljenja u inostranstvo, korisniku će se isplaćivati samo penzija u visini koju je „zaradio“ na osnovu staža i osnovica osiguranja.

Pravo na penziju u Srbiji ostvaruje se na osnovu zahteva. Pravo može da se prizna najranije 6 meseci pre dana podnošenja zahteva, pa je važno da ovaj rok ne propustite ako ne želite da izgubite deo penzije koja Vam pripada. Naravno, ukoliko živite u inostranstvu, penzija se ostvaruje po pravilima iz međunarodnog sporazuma.

Ukoliko Vam je potreban obrazac zahteva za ostvarivanje prava u Srbiji, možete da ga potražite na ovoj adresi.

Pročitajte i o uslovima za penziju u Republici Srpskoj, Hrvatskoj, Austriji, Nemačkoj, Francuskoj, Italiji, Švedskoj, ili u Švajcarskoj.
 

Povezani članci